Home Essay শৈক্ষিক পৰিৱেশ আৰু বিদ্যাৰ্থী | Soikhik Paribesh Aru Bidyarthi | Educational Environment...

শৈক্ষিক পৰিৱেশ আৰু বিদ্যাৰ্থী | Soikhik Paribesh Aru Bidyarthi | Educational Environment and Students

0

 

শৈক্ষিক পৰিৱেশ আৰু বিদ্যাৰ্থী

শৈক্ষিক পৰিৱেশ আৰু বিদ্যাৰ্থী

শৈক্ষিক পৰিৱেশ আৰু বিদ্যাৰ্থী

শৈক্ষিক পৰিৱেশ আৰু বিদ্যাৰ্থী | Soikhik Paribesh Aru Bidyarthi | Educational Environment and Students-An Essay in Assamese

ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে সুস্থভাৱে শিক্ষা লাভ কৰাৰ অনুকূল বাতাবৰণেই শৈক্ষিক পৰিৱেশ। পৰিয়াল, সমাজ, বিদ্যালয়, শিক্ষক, অৰ্থনৈতিক অৱস্থা, নৈতিকতা, ৰাজনৈকি অৱস্থা, মানৱ প্ৰমূল্য, শিক্ষানীতি আদি বিভিন্ন কাৰকে শৈক্ষিক পৰিৱেশ নিৰ্দ্ধাৰণ কৰে। শিক্ষা ব্যৱস্থাক ফলপূৰ্ণ কৰিবলৈ হলে সুস্থ শৈক্ষিক পৰিৱেশৰ কোনো বিকল্প নাই।

সুস্থ শৈক্ষিক পৰিৱেশ গঠনত সমাজ আৰু পৰিয়ালৰ ভূমিকা অতিশয় গুৰুত্বপূৰ্ণ। কিয়নো শিশু এটাৰ জন্মৰ লগে লগেই তেওঁৰ শিক্ষা আৰম্ভ হয়। আৰু শিশুয়ে জীৱনৰ মৌলিক শিক্ষা পৰিয়াল আৰু সমাজৰ পৰাই আৰহৰণ কৰে। সেয়ে পিতৃ-মাতৃ তথা অভিভাৱকসকলে শিশুৰ বাবে ঘৰতে এক সুস্থ পৰিৱেশ গঠন কৰা উচিত যাতে কোনো ধৰণৰ অসুবিধাৰ সন্মুখীন নোহোৱাকৈ  লিখা-পঢ়াত  মনোযোগ দিব পাৰে আৰু লিখা-পঢ়াৰ প্ৰতি স্বাভাৱিকতে আগ্ৰহী হ’ব পাৰে। ইয়াৰ বিপৰীতে পৰিয়াল বা সমাজত অসূয়া-অপ্ৰীতি, কাজিয়া-পেচাল, সাম্প্ৰদায়িক ভেদ-ভাৱ, লিঙ্গ বৈষম্য, বিশৃঙ্খলতা আদি থাকিলে ল’ৰা-ছোৱালীয়ে লিখা-পঢ়াৰ প্রতি স্বাভাবিকতে বিতশ্ৰদ্ধ হৈ পৰে।

দ্বিতীয়তে, শৈক্ষিক পৰিৱেশ গঠনত বিদ্যালয় আৰু শিক্ষকসকলৰ অৱদানো লেখতলবলগীয়া। কিয়নো সুস্থভাৱে লিখা-পঢ়া কৰাৰ বাবে শান্তিপূৰ্ণ পৰিৱেশ, পৰিস্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা, যথাযথ দৃশ্য-শ্ৰাব্য সা-সঁজুলি আদিৰ প্ৰয়োজন। প্ৰতিখন বিদ্যালয়ত এইবোৰ থকা একান্তই বাঞ্ছনীয়। ইয়াৰ উপৰিও শিক্ষকসকলে বিদ্যালয়ৰ নীতি-নিয়ম, শৃঙ্খলাবদ্ধতা, নিয়মানুৱৰ্তিতা, নৈতিকতা আদি মানি চলিব লাগে যাতে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে শিক্ষকসকলৰ পৰা আৰ্হি গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। শিক্ষা দাৰ্শনিকসকলৰ মতে শিক্ষকসকল ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ বন্ধু , অভিভাৱক, পৰামৰ্শদাতা আৰু দাৰ্শনিক হোৱা উচিত। 

সু্‌স্থ শৈক্ষিক পৰিৱেশ গঠনত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰো দায়িত্ব আছে। কিয়নো ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে যদি নিয়মানুৱৰ্তিতা, সুশৃঙ্খলতা, পৰিস্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা, নৈতিকতা, ডাঙৰৰ উপদেশ আদিৰ প্ৰতি পিঠি দিয়ে তেন্তে সমাজ, পৰিয়াল আৰু বিদ্যালয়ে গঢ় দিয়া পৰিৱেশ অকাৰ্যকৰ হৈ পৰিব। সংস্কৃতত এষাৰ কথা আছে, ‘ছাত্ৰানং অধ্যয়নং তপঃ’। অৰ্থাৎ ‘অধ্যয়নেই ছাত্ৰসকলৰ তপস্যা’। সেয়ে ছাত্ৰসকলে এই তপস্যাত সিদ্ধি লাভ কৰাৰ বাবে সকলো ধৰণৰ বাহ্যিকতাৰ পৰা আঁতৰত থাকিব লাগিব।

ইয়াৰ উপৰিও দেশৰ শিক্ষানীতি, ৰাজনৈতিক আৰু অৰ্থনৈতিক পৰিৱেশো শিক্ষাৰ অনুকূল হ’ব লাগিব। অন্যথা সুস্থ শিক্ষাৰ পৰিৱেশ গঢ়ি  উঠিব নোৱাৰে।

আজিৰ এই একবিংশ শতিকাত বিশ্বই অৰ্থনৈতিক দিশত দোপত-দোপে আগবাঢ়ি গৈ আছে যদিও সেই অনুপাতে শৈক্ষিক পৰিৱেশ উন্নত হোৱা নাই। ইয়াৰ কাৰণ অৰ্থাভাৱ নহয়; সুস্থ মানসিকতা, মানৱতা, সাধুতা, মূল্যবোধ আদি গুণৰ অভাৱ।  আমি আশাবাদী যে আমাৰ মানৱ জাতিৰ ভৱিষ্যত প্ৰজন্মক সুশিক্ষাৰে শিক্ষিত কৰিবলৈ পৰিয়াল, সমাজ, তথা ৰাষ্ট্ৰই ঐক্যবদ্ধ হৈ এক সু্‌স্থ শৈক্ষিক পৰিৱেশ গঠন কৰিবলৈ এক বিপ্লৱ আৰম্ভ কৰিব আৰু সেই বিপ্লৱ আজিয়েই আৰম্ভ হওঁক আমি তাৰেই প্ৰত্যাশা কৰো। 0 0 0

 

বি. দ্র. উক্ত ‘শৈক্ষিক পৰিৱেশ আৰু বিদ্যাৰ্থী | Soikhik Paribesh Aru Bidyarthi’ ৰচনাটি ৰাব্বি মছৰুৰ ৰচিত ‘অসমীয়া ৰচনা শিক্ষা গ্রন্থৰ অন্তর্গত।

ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত  কেইখনমান গ্রন্থ:

Some Important Books for Students:

  1. Advertisement Writing
  2. Amplification Writing
  3. Note Making
  4. Paragraph Writing
  5. Notice Writing
  6. Passage Comprehension
  7. The Art of Poster Writing
  8. The Art of Letter Writing
  9. Report Writing
  10. Story Writing
  11. Substance Writing
  12. School Essays Part-I
  13. School Essays Part-II
  14. School English Grammar Part-I
  15. School English Grammar Part-II..

অতিৰিক্ত অনুসন্ধান:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here