প্রত্যাহ্বানৰ সন্মুখত বিহু উৎসৱ

0

প্রত্যাহ্বানৰ সন্মুখত বিহু উৎসৱ

প্রত্যাহ্বানৰ সন্মুখত বিহু উৎসৱ

প্রত্যাহ্বানৰ সন্মুখত বিহু উৎসৱ

প্রত্যাহ্বানৰ সন্মুখত বিহু উৎসৱ

বিহু অসমৰ জাতীয় উৎসৱ। ই প্ৰাচীন কালৰে পৰা অসমীয়া সংস্কৃতিৰ প্ৰতীক হিচাপে পালন কৰা হৈ আছে। কৃষিৰ প্ৰচুৰতা কামনা কৰি মা বসুমতিৰ উৰ্বৰতা বৃদ্ধিৰ বাবে, সমাজৰ পৰা দুৰ্যোগ, বিপদ, ঘৃণা, হিংসা, ঘৃণা, ভণ্ডামি ইত্যাদি ধ্বংস কৰাৰ লগতে অসমীয়া নৱবৰ্ষক আদৰিবলৈ এই উৎসৱ পালন কৰা হয়। বিহু প্রধানতঃ তিনিটা: বহাগ বিহু, কাতি বিহু আৰু মাঘ বিহু।

বহাগ বিহু বা ৰঙালী বিহুৰ আৰম্ভণি হয় সংক্ৰান্তিৰ দিনা অৰ্থাৎ চ’ত মাহৰ শেষৰ দিন। এই বিহু সাত দিন চলে। ইয়াক বহাগৰ সাত বিহু বুলিও ক’ব পাৰি। সাতটা বিহু – গৰু বিহু, মানুহ বিহু, গোসাই বিহু, টাটাৰ বিহু, নংগল বিহু, জিয়াৰী বিহু আৰু চেৰা বিহু।

অসমৰ শ্ৰমজীৱী মানুহৰ লগত বিহুৰ অভিন্ন সম্পৰ্ক আছে। ৰোপণ, বোৱা, সাজ-পোছাক, বিভিন্ন বাদ্যযন্ত্ৰ, গহনা, খোৱা-বোৱা আদিৰ লগত বিহুৰ ওতঃপ্ৰোত সম্পৰ্ক আছে। অৰ্থাৎ শোৱাৰ পৰা কৃষি জীৱনত প্ৰভাৱ পেলোৱা কাৰকে সৃষ্টি কৰা পৰিবেশৰ লগত বিহুৰ সম্পৰ্ক বিদ্যমান। সেয়েহে ক’ব পাৰি যে বিহু অসমৰ শ্ৰমজীৱী ৰাইজৰ হৃদস্পন্দন।

পৰম্পৰা অনুসৰি আগতে গৰু বিহুৰ দিনা গৰুবোৰক প্ৰথমে হালধিৰে, দ্বিতীয়তে বেঙেনাৰে, তৃতীয়তে কুমলীয়া ডালিৰে আৰু আগলৈ হালধিৰে গা ধোওৱা হয়। গৰু বিহুৰ দিনা মানুহে পানী থকা পথাৰত গৰু গোটাই গাঁৱৰ মুৰব্বীয়ে ভগৱানক পূজা কৰি গৰুবোৰক আশীৰ্বাদ দিয়ে যাতে আগন্তুক দিনত কোনো দুৰ্ভাগ্যৰ সন্মুখীন নহয়। তেওঁলোকে কয়, “হালধি খাওক,বেঙেনা খাওক, কুমলীয়া আদা  খাওক আৰু দিনক দিনে বাঢ়ি যাওঁক।

কিন্তু আজি আধুনিকতাৰ উন্মাদনাত আমি এনে বহু নিয়ম পাহৰিছো। বিহুৰ দৰে স্বতঃস্ফূৰ্ত উৎসৱত পশ্চিমীয়া সংস্কৃতিৰ প্ৰভাৱ পৰি আছে। ফলত বিহুৰ মৌলিকতা বহুত ম্লান পৰি আছে। এইটো কোনো ভাল লক্ষণ নহয়। এটা জাতি যদি জীয়াই থাকিব বিচাৰে তেন্তে তাৰ সংস্কৃতি জীয়াই থাকিব লাগিব। সংস্কৃতি সলনি হ’ব পাৰে কিন্তু ৰীতি-নীতি কেতিয়াও সলনি হ’ব নোৱাৰে। বিহু যিমানেই আধুনিক নহওক কিয়, কেতিয়াও সলনি হ’ব নোৱাৰে। কাৰণ বিহু এক লোকসংস্কৃতি। লোকসংস্কৃতি অপৰিৱৰ্তনীয়।

এই বিহুৰ জন্ম হৈছিল গ্ৰাম্য পৰিবেশত, প্ৰকৃতিৰ চিৰন্তন সৌন্দৰ্য্যৰ মাজত, বিশাল আকাশৰ তলত, ইতিহাসৰ হাতৰ মুঠিৰ বাহিৰত থকা দিনটোত। প্ৰকৃতিৰ আহ্বানত এদিন প্ৰকৃতি কবিৰ অলিখিত গীত আৰু লোকবাদ্যৰ জৰিয়তে যুৱক-যুৱতীয়ে ইজনে সিজনৰ আগত নিজৰ হৃদয়ৰ কাহিনী বৰ্ণনা কৰিছিল। আধুনিক সভ্যতাৰ ফলস্বৰূপে মানুহ গাঁৱৰ পৰা চহৰলৈ স্থানান্তৰিত হৈছিল আৰু এইদৰেই বিহু সংস্কৃতি চহৰত প্ৰৱেশ কৰিছিল। কিন্তু বিশ্বৰ সকলো দেশৰ লোকনৃত্য-গীতৰ দৰে বিহুয়েও সদায় মৌলিকত্ব বজাই ৰাখিব লাগে।

আমি ‘কনিষ্ঠই বয়োজ্যেষ্ঠক সেৱা কৰা’ মানসিকতা হেৰুৱাইছো, বয়োজ্যেষ্ঠসকলৰ পৰামৰ্শ অমান্য কৰাৰ মানসিকতা পাই আছো। এইটো অপ্ৰীতিকৰ সত্য যে সমাজৰ ৰীতি-নীতি যিমানেই শিথিল হ’ব সিমানেই বিহু বা আন আন উৎসৱৰ ৰীতি-নীতি শিথিল হ’ব।

‘হুঁচৰি’ বিহু লোক সংস্কৃতিৰ এক প্ৰধান অংগ । কিন্তু সেয়াও নবপ্রজন্মই পাহৰি আছে। আমি আমাৰ বাপতি সাহোন বিহুৰ মৌলিকত্ব বজাই ৰখাৰ বাবে এতিয়াৰ পৰাই সজাগ হোৱা উচিত। ০ ০ ০.

প্রত্যাহ্বানৰ সন্মুখত বিহু উৎসৱ

বিঃদ্রুঃ উক্ত  ‘প্রত্যাহ্বানৰ সন্মুখত বিহু উৎসৱ’ ৰচনাটি ৰাব্বি  মছৰুৰ ৰচিত ‘বিবিধ‘ শিৰোনামৰ গ্রন্থৰ অন্তর্গত।

প্রত্যাহ্বানৰ সন্মুখত বিহু উৎসৱ

ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত  কেইখনমান গ্রন্থ:

Some Important Books for Students:

  1. Advertisement Writing
  2. Amplification Writing
  3. Note Making
  4. Paragraph Writing
  5. Notice Writing
  6. Passage Comprehension
  7. The Art of Poster Writing
  8. The Art of Letter Writing
  9. Report Writing
  10. Story Writing
  11. Substance Writing
  12. School Essays Part-I
  13. School Essays Part-II
  14. School English Grammar Part-I
  15. School English Grammar Part-II..

অতিৰিক্ত অনুসন্ধান:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here