মহাকাশত ভাৰতবৰ্ষ । India in Space

0

মহাকাশত ভাৰতবৰ্ষ । India in Space

মহাকাশত ভাৰতবৰ্ষ । India in Space

মহাকাশত ভাৰতবৰ্ষ । India in Space

মহাকাশত ভাৰতবৰ্ষ

মহাকাশ হৈছে কেতিয়াও শেষ নোহোৱা ত্ৰিমাত্ৰিক বিস্তাৰ য’ত বস্তুৰ অস্তিত্ব আছে, কাৰ্য সংঘটিত হয় আৰু যাৰ স্থান আৰু পথ আছে। মহাকাশত কোনেও তোমাৰ চিৎকাৰ শুনিব নোৱাৰে। কাৰণ ইয়াত কোনো বায়ু নাই; ই বায়ু শূন্য।

বিশ্বৰ প্ৰায় সকলো দেশৰে নিজস্ব মহাকাশ কাৰ্যসূচী আছে। ভাৰতবৰ্ষৰ মহাকাশ গৱেষণা কাৰ্যসূচী ইয়াৰ স্বাধীনতাৰ পিছতে আৰম্ভ হৈছিল। ভাৰতৰ বিজ্ঞানীসকল আৰু ৰাজনীতিকসকলে এয়া উপলব্ধি কৰিছিল যে ভাৰতবৰ্ষৰ দৰে বিশাল দেশ এখনৰ বাবে দূৰ সংযোগ আৰু যোগাযোগৰ বাবে মহাকাশত ইয়াৰ নিজা উপগ্ৰহ থকা প্ৰয়োজন। সেইমতে ড° বিক্ৰম চাৰাভাইয়ে ১৯৪৭ চনত আহমেদাবাদত ফিজিকেল ৰিচাৰ্চ লেবৰেটৰী স্থাপন কৰিছিল। ভাৰতবৰ্ষৰ প্ৰথম প্ৰধান মন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুয়েও জাতিটোৰ বিকাশৰ বাবে বৈজ্ঞানিক বিকাশ আৰু গৱেষণাৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুধাৱন কৰিছিল। ১৯৬২ চনত ড° বিক্ৰম চাৰাভাইক চিয়াৰমেন হিচাপে লৈ ড° হোমি ভাবাই ইণ্ডিয়ান নেচনেল কমিটি ফ’ৰ স্পেচ ৰিচাৰ্চ যাক ‘ইনকচপাৰ’ বুলি জনা যায় সেয়া স্থাপন কৰিছিল আৰু এনেদৰেই ভাৰতবৰ্ষৰ মহাকাশ কাৰ্যসূচী আৰম্ভ হৈছিল। 

১৯৬২ চনৰ ওচৰা-ওচৰি  ইউ এনৰ পৃষ্ঠপোষকতাত শব্দ থকা ৰকেট পৃথিৱীৰ বিষুৱীয় অঞ্চল আৰু দক্ষিণ গোলাৰ্ধত বৰ্হি মহাকাশৰ শান্তিপূৰ্ণ ব্যৱহাৰৰ বাবে ইউ এন কমিটিয়ে এটা সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছিল। শব্দ থকা ৰকেট হৈছে এনে ৰকেট যিয়ে ‘শব্দ’ অথবা বায়ুমণ্ডলৰ বিভিন্ন স্তৰ অধ্যয়ন কৰে। সেইমতে নাচাই মহাকাশ গৱেষণাৰ বাবে আমেৰিকাৰ শব্দ থকা ৰকেট ভাৰতবৰ্ষৰ পৰা নিক্ষেক্ষ কৰিবলৈ  ভাৰতীয় জাতীয়  মহাকাশ গৱেষণা কমিটিৰ লগত এখন চুক্তিত সাক্ষৰ কৰিছিল।

নাচায়ো ভাৰতীয় বিজ্ঞানীসকলক আমেৰিকাৰ পৰা আমদানি কৰা ৰকেট সংগ্ৰহ কৰা আৰু নিক্ষেপ কৰাৰ বাবে ভাৰতীয় বিজ্ঞানীসকলক প্ৰশিক্ষণ দিবলৈ মান্তি হৈছিল।

১৯৬৩ চনৰ ২১ নেভম্বৰত এটা সৰু বিজ্ঞানী দলে থিৰুভানানথাপুৰমৰ থাম্বুৰ সাগৰৰ উপকূলৰ এখন সৰু গাঁৱত থকা  থাম্বু ৰকেট লাঞ্চিং ষ্টেচনৰ পৰা প্ৰথম ৰকেটটো নিক্ষেপ কৰি এক ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছিল। ইয়াৰ পিছত বায়ুমণ্ডল অধ্যয়ন কৰা বহুতো ৰকেট থাম্বুৰ পৰা উত্তোলন কৰা হৈছিল।

১৯৬৬ চনত ড° বিক্ৰম চাৰাভাইয়ে নাচাৰ লগত কথা পাতিছিল। ইয়াৰ পৰিণতি হিচাপে ১৯৬৬ চনত চেটেলাইট ইনচট্ৰাকশ্বনেল টেলিভিচন এক্সেপৰিমেন্ট জুলাই ১৯৭৫ আৰু জুলাই ১৯৭৬ চনৰ মাজৰ সময়খিনিত উৎক্ষেপণ কৰা হৈছিল। ড° চাৰাভায়ে এখন ভাৰতীয় উপগ্ৰহ তৈয়াৰ কৰা আৰু নিক্ষেপ কৰাৰ প্ৰকল্পও আৰম্ভ কৰিছিল।  ফলস্বৰূপে ভাৰতৰ প্ৰথম উপগ্ৰহ ‘আৰ্যভট্ট’  ৰাছিয়াৰ কচমোড্ৰমৰ পৰা ১৯৭৫ চনত কক্ষপথত স্থাপন কৰা হৈছিল।

১৯৬৮ চনৰ ২ ফেব্রূৱাৰীত থাম্বু ইকুয়েট’ৰিয়েল ৰকেট লাঞ্চিং ষ্টেচনটো আনুষ্ঠানিকভাৱে তেতিয়াৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী ইন্দিৰা গান্ধীৰ দ্বাৰা ইউ এনৰ নামত উছৰ্গা কৰা হৈছিল। ইয়াৰ প্ৰধান লক্ষ্য আছিল ইউ এনৰ সকলো সদস্য ৰাষ্ট্ৰ যেনে– জাৰ্মানী, ফ্রান্স, ইউ. এছ. এ. আৰু ৰাছিয়াক গৱেষণা সহায্য আগবঢ়োৱা।

প্ৰখ্যাত বিজ্ঞানী ড° বিক্ৰম চাৰাভাইক ভাৰতৰ মহাকাশ কাৰ্যসূচীৰ পিতৃ বুলি বিবেচনা কৰা হয়। তেওঁ জাতীয় বিকাশ আৰু সৰ্বসাধাৰণ মানুহৰ সমস্যা সমাধানত মহাকাশ প্ৰযুক্তিৰ বিশাল প্ৰয়োজনীয়তাৰ কথা উপলব্ধি কৰিছিল। তেওঁ ভাৰতবৰ্ষৰ দৰে এখন বিকাশশীল দেশৰ বাবে মহাকাশ কাৰ্যসূচীৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ কথা চৰকাৰক সফলতাৰে প্ৰত্যয় নিয়াব পাৰিছিল। ফলস্বৰূেপ ১৯৬৯ চনৰ ১৫ আগষ্টত ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থা (ইচৰু) স্থাপন কৰা হৈছিল। ইয়াৰ মূল লক্ষ্য আছিল মহাকাশ প্ৰযুক্তিৰ বিকাশ সাধন কৰা আৰু জাতীয় লাভৰ বাবে ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা। ইচৰু হৈছে ডিপাৰ্টমেন্ট অৱ এটমিক এনার্জি বা ডিএইৰ এটা অংশ। ইয়াৰ মূখ্যকাৰ্যালয় বাংগালোৰৰ অন্তৰীক্ষ ভৱনত।

আজিলৈ ইচৰুয়ে যোগাযোগ সেৱাৰ বাবে ইণ্ডিয়ান নেচনেল চেটেলাইট (ইনচাট) আৰু প্ৰাকৃতিক সম্পদৰ ৰক্ষণাবেক্ষণৰ বাবে ভাৰতীয় ৰিমোট চেনচিং (আইআৰএচ) নামৰ দুটা প্ৰধান উপগ্ৰহ পদ্ধতিৰ বিকাশ সাধন কৰিছে। ইয়াৰ উপৰিও, ইচৰুয়ে ইছৰু পদ্ধতিৰ উপগ্ৰহ আৰু ইনচাট পদ্ধতিৰ চেটেলাইট জিঅ’ষ্টেচনেৰী চেটেলাইট লাঞ্চ ভেহিকলৰ বাবে প’লাৰ চেটেলাইট লাঞ্চ ভেহিক’ল (পিএচএলভি)ৰ বিকাশ সাধন কৰিছে।

এতিয়া ভাৰতবৰ্ষই মহাকাশ গৱেষণাৰ ক্ষেত্ৰত দ্ৰুত বিকাশশীল দেশবোৰৰ মাজত স্থান লাভ কৰিছে। ইচৰু হৈছে ভাৰত চৰকাৰৰ প্ৰাথমিক মহাকাশ এজেঞ্চি। ই হৈছে  আমেৰিকাৰ নাচা, ৰাচিয়াৰ আৰকেএ, ইউৰোপৰ ইছা, চীনৰ চিএএ আৰু জাপানাৰ জেএএক্সএ -ৰ সতে পৃথিৱীৰ বৃহত্তম ছয়খন চৰকাৰী মহাকাশ এজেন্সিবোৰৰ ভিতৰত এটা। 

আৰম্ভণিৰ পৰা ই হৈছে  আন্তৰ্জাতিক  সহযোগিতাৰ ক্ষেত্ৰত এক উজ্জ্বল উদাহৰণ। দি থুম্বা ইকুয়েটৰিয়েল ৰকেট লাঞ্চিং ষ্টেচন, দ্যা চেটেলাইট ইনচট্ৰাকশ্বনেল টেলিভিচন এক্সেপৰিমেন্ট, দ্যা  চেটেলাইট টেলিকমিউনিকেশ্বন এক্সেপৰিমেন্ট, আৰ্যভট্ট’ আৰু ‘ভাস্ক’ৰৰ উৎপ্ৰেক্ষণ, এপল, ইচৰা-আই এ, আৰু ইচৰা-আইবি উপগ্ৰহ আদিৰ উৎপ্ৰেক্ষণ হৈছে সেই সহযোগিতাসমূহৰ কিছু উদাহৰণ।

নিৰক্ষীয় বায়ুমণ্ডল অধ্যয়নৰ কাৰণে মেঘা ট্ৰ’পিকচ উপগ্ৰহ মিছনটো হৈছে ভাৰতবৰ্ষ আৰু ফ্রান্সৰ যুটিয়া প্ৰচেষ্টা। আনহাতে চন্দ্ৰলৈ ইছৰুৰ মধ্যৱৰ্তী মিছন, চন্দ্ৰযান-১ ইয়াৰ লগত একেলগে কাম কৰা আন্তৰ্জাতিক ভূমিকাৰ সৈতে মহাকাশৰ সীমা বিস্তাৰত সহযোগিতাৰে কাম কৰা কিছুমান প্ৰকৃত উদাহৰণ।

অৱশ্যে এই প্ৰৱন্ধটোৰ জৰিয়তে সংক্ষেপে ভাৰতীয় মহাকাশ কাৰ্যসূচীৰ বিষয়ে শিকাৰুসকলক পৰিচয় কৰি দিয়া হ’ল। কিন্তু বৰ্তমানলৈকে ইয়াৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিবলৈ বহুতো বিষয় আছে। ০ ০ ০.

মহাকাশত ভাৰতবৰ্ষ । India in Space

বিঃদ্রুঃ উক্ত  ‘মহাকাশত ভাৰতবৰ্ষ । India in Space’ ৰচনাটি ৰাব্বি  মছৰুৰ ৰচিত ‘বিবিধ‘ শিৰোনামৰ গ্রন্থৰ অন্তর্গত। মহাকাশত ভাৰতবৰ্ষ । India in Space

ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত  কেইখনমান গ্রন্থ:

Some Important Books for Students:

  1. Advertisement Writing
  2. Amplification Writing
  3. Note Making
  4. Paragraph Writing
  5. Notice Writing
  6. Passage Comprehension
  7. The Art of Poster Writing
  8. The Art of Letter Writing
  9. Report Writing
  10. Story Writing
  11. Substance Writing
  12. School Essays Part-I
  13. School Essays Part-II
  14. School English Grammar Part-I
  15. School English Grammar Part-II..

অতিৰিক্ত অনুসন্ধান:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here