ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীৰ ভ্ৰমণ কাহিনী ‘পাৰস্যত এভূমুকি’–এক বিশ্লেষণাত্মক অধ্যয়ন | Rathindranath Goswami Parasyat Abhumuki

0

ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীৰ ভ্ৰমণ কাহিনী ‘পাৰস্যত এভূমুকি’–এক বিশ্লেষণাত্মক অধ্যয়ন

ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীৰ ভ্ৰমণ কাহিনী ‘পাৰস্যত এভূমুকি’--এক বিশ্লেষণাত্মক অধ্যয়ন

ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীৰ ভ্ৰমণ কাহিনী ‘পাৰস্যত এভূমুকি’

ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীৰ ভ্ৰমণ কাহিনী ‘পাৰস্যত এভূমুকি’–এক বিশ্লেষণাত্মক অধ্যয়ন

ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীৰ ‘পাৰস্যত এভূমুকি’ নামৰ প্ৰৱন্ধটো এটি ভ্ৰমণ কাহিনী। লিখক ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীয়ে ইৰাণৰ এটি তেল কোম্পানীৰ আমন্ত্ৰণক্ৰমে ইৰাণলৈ যাবলগা হৈছিল। ইৰাণত তেওঁ লাভ কৰা অভিজ্ঞতা এই ভ্ৰমণ কাহিনীটোত বৰ্ণনা কৰা হৈছে। লেখকে চমু পসিৰত ইৰাণৰ ভূতত্ব, প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশ, ইৰাণৰ ইতিহাস, ইৰাণৰ নৱবৰ্ষৰ প্ৰথম দিনা পালন কৰা উৎসৱ, ইৰাণৰ নাৰীবাদী বিপ্লৱী শিৰীণ ইবাডি আদিৰ বৰ্ণনা দাঙি ধৰিছে। 

লেখকে ইৰাণৰ ইতিহাস সম্পৰ্কে কৈছে যে ইয়াৰ ইতিহাস অতি প্ৰাচীন। ইয়াৰ প্ৰাচীন সভ্যতাৰ  স্বাক্ষৰ ইয়াৰ প্ৰত্নতাত্ত্বিক, ঐতিহাসিক, সাংস্কৃতিক আৰু কৃৰ্তিস্তম্ভত সজীৱ হৈ আছে। প্ৰায় চাৰি হাজাৰ বছৰ পূর্বে আৰ্য গোষ্ঠীৰ লোকসকলে ইয়াত বসবাস কৰিবলৈ লৈছিল। খ্ৰীষ্টপূৰ্ব ছয় শতিকামানত বিখ্যাত ৰজা ছাইৰাছে  উত্তৰ ইৰাণৰ মেডেছ’সকলক পৰাস্ত কৰি ইৰানীসকলক একেগোট কৰিছিল। তেওঁৰ পিছত ৰজা দৰিয়াছে সাম্ৰাজ্য প্ৰসাৰৰ প্ৰয়াস কৰিছিল। পৰৱৰ্তীকালত আলেকজেণ্ডাৰৰ  আগমনে ছাইৰাছৰ পাৰ্ছেপলিছ সাম্ৰাজ্যৰ পতন ঘটিছিল।

ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীৰ ভ্ৰমণ কাহিনী ‘পাৰস্যত এভূমুকি’

খ্ৰীষ্টপূৰ্ব দ্বিতীয় শতিকালৈ চলা গ্ৰীক শাাসনৰ পাছত পাৰ্থিয়ানসকলে ইৰাণৰ শাসনভাৰ লৈছিল। তেওঁলোকৰ শাসনকালত জোৰাষ্টিয়ান ধৰ্মই ৰাজধৰ্ম হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিছিল। পাৰ্থিয়ানসকলে ৩৫০ বছৰ ইৰাণ শাসন কৰিছিল।

পাৰ্থিয়ানসকলৰ পিছত ছাজানিকসকলে চাৰিটা শতিকা জুৰি ইৰাণ শাসন কৰে।  ইয়াৰ পিছত আৰবসকলৰ আগমন ঘটে। আৰবসকলে ইৰাণৰ ইতিহাস সলনি কৰি দিছিল। তেওঁলোকৰ দিনত ইছলাম ধৰ্ম ইৰাণৰ মুখ্য ধৰ্ম হিচাপে স্বীকৃতি পাইছিল। আৰবসকলৰ শাসনকালৰ পৰৱৰ্তী সময়ছোৱাত কেইবা শতিকা জুৰি চলা বিদেশী আক্ৰমণৰ ফলত ইৰাণ বিধবস্ত হৈছিল। 

ইৰাণৰ শাসকসকলৰ ভিতৰত নাদিৰ ছাহ অন্যতম সম্ৰাট আছিল। সপ্তদশ শতিকাৰ শেষ ভাগত নাদিৰ শ্বাহে আফগানিস্থান আক্ৰমণ কৰি পূৱলৈ আগুৱাই ভাৰত আক্ৰমণ কৰে আৰু  মোগল সম্ৰাট মহম্মদ ছাহক পৰাস্ত কৰে । তেওঁ মোগল ৰাজভঁৰাল লুট কৰাৰ লগতে বহুত হীৰা, মুকুতা, বিখ্যাত কহিণুৰ হীৰা আদি লৈ যায়। ভাৰতবৰ্ষৰ পৰা তেওঁ ইমান ধন-সম্পদ লুট কৰি নিছিল যে তেওঁ ইয়াৰ পিছৰ তিনি ববছৰ দেশবাসীৰ পৰা কোনো কৰ-কাটল আদায় কৰা নাছিল। তেওঁৰ বংশৰ শাসকসকলে প্ৰথম বিশ্ব যুদ্ধৰ সময়লৈকে ইৰাণ শাসন কৰে। প্ৰথম বিশ্ব যুদ্ধৰ পিছত ৰেহাশ্বাহ পাহলাভিয়ে ইৰাকৰ শাসনভাৰ হাতত লয়। তেতিয়াৰ পৰা ইৰাণত আধুনিকতাৰ প্ৰচেষ্টা আৰম্ভ হয়। ১৯৭৯ চনত ইমাম খোমোনিৰ নেতৃত্বত ইৰাণত ইছলামিক গণতন্ত্ৰ প্ৰতিষ্ঠা হয়। বৰ্তমান ইৰাণ এক শক্তিশালী গণতান্ত্ৰিক ৰাষ্ট্ৰ।

ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীৰ ভ্ৰমণ কাহিনী ‘পাৰস্যত এভূমুকি’

ইৰানৰ ইতিহসৰ সংক্ষিপ্ত বৰ্ণনা দিয়াৰ পিছত লেখকে ইৰাণৰ এক বিখ্যাত  চহৰৰ বৰ্ণনা দিছে। চহৰখনৰ নাম বুশ্বেৰ চহৰ। ই এখন সৰু চহৰ। চহৰটো সুপৰিকল্পিতভাৱে নিৰ্মিত। চহৰখনত চাৰিটা লেনৰ ব্যৱস্থা আছে। চহৰখন অতি চাফ-চিকুন। চহৰখনৰ প্ৰতিটো ঘৰ দেৱালেৰে ঘেৰা।  আবাসিক অঞ্চলৰ ঘৰবোৰ দুই বা তিনি মহলীয়া। বুশ্বেৰ চহৰত শুক্ৰবাৰৰ দিনা দেওবাৰৰ পৰিৱেশ দেখা যায়। দোকান-পোহাৰবোৰৰ অধিকাংশই বন্ধ থাকে। বুশ্বেৰ চহৰৰ পদপথত কিছুমান সেউজীয়া ৰঙৰ বাকচ দেখা যায়। এইবোৰ চৰকাৰী পৃষ্ঠপোষকতাত স্থাপন কৰা দান পাত্ৰ। চহৰৰ দোকান-পোহাৰবোৰৰ চাইনবোর্ড ফাৰ্চী ভাষাত লিখিত।

ইৰাণৰ ভূতত্বৰ বিষয়ে ক’বলৈ গৈ লিখকে জাগ্ৰছ পৰ্বতমালাৰ কথা কৈছে। এই পৰ্বতমালা হৈছে ইৰাণ চহৰৰ মুখ্য আকৰ্ষণ। আৰব প্লেট আৰু ইউৰেচীয়া প্লেটৰ মাজত সংঘাত হৈ সাগৰৰ বুকুৰ পৰা এই পৰ্বতমালাৰ সৃষ্টি হৈছিল। জাগ্ৰছ আৰু হিমালয় পৰ্বতমালাৰ জন্ম কাহিনী একেই। জাগ্ৰছ পৰ্বতমালা ইৰাণৰ উত্তৰ-পশ্চিমৰ পৰা দক্ষিণ-পূৱলৈকে বিস্তৃত হৈ আছে। ইয়াৰসর্বোচ্চ শৃংগৰ উচ্চতা প্ৰায় ৪,৫০০ মিটাৰ।

ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীৰ ভ্ৰমণ কাহিনী ‘পাৰস্যত এভূমুকি’

জাগ্ৰছ পৰ্বতৰ দক্ষিণ-পশ্চিম দিশত বিৰাট তেল আৰু প্ৰাকৃতিক গেছৰ ভাণ্ডাৰ সঞ্চিত হৈ আছে। বিশ্বৰ বহুতো দেশ ইৰাণৰ তেল আৰু গেছৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।

ইৰাণৰ প্ৰাকৃতিক পৰিৱেশৰ বিষয়ে লিখকে কৈছে যে ৰাজধানী তেহৰাণৰ প্ৰাকৃতিক অৱস্থা অতি মনোৰম। চহৰৰ কাষতে ওখ পাহাৰ। ওখ ওখ পাহৰেৰে পৰিবেষ্টিত হোৱা বাবে চহৰখন দেখিবলৈ অতি সুন্দৰ। গ্ৰীষ্মৰ দুটা মাহ ইয়াত গৰম অনুভৱ হয়। বাকী সময়ছোৱা ইয়াত অতি আৰামদায়ক। শীতকালত টেহৰাণত বৰফ পৰে। পৰ্বতৰ ওপৰৰ হিমবাহবোৰ  টেহৰাণ মহানগৰীৰ পানীৰ প্ৰধান উৎস। টেহৰাণ নগৰৰ সৌন্দৰ্যৰ বাবে ইয়াক পেৰিচৰ লগত তুলনা কৰা হয়।

ইৰাণীসকলে বসন্ত  ঋতুৰ আৰম্ভণিতে নৱবৰ্ষ উৎযাপন কৰে। ইৰাণীসকলে নৱবৰ্ষক ‘ন ৰোজ’ বুলি কয়। নৱবৰ্ষ উপলক্ষে ইৰাণীসকলে নতুন কাপোৰ লয়, পিঠাপনা খায়। পৰিৱেশ চাফ-চিকুনকৈ ৰাখে। শত্ৰুতাভাৱ পাহৰি বন্ধুত্ব গঢ়ে। অগ্নি প্ৰজ্জ্বলন কৰে।

ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীৰ ভ্ৰমণ কাহিনী ‘পাৰস্যত এভূমুকি’ 

সিহঁতে বিভিন্ন খাদ্য সম্ভাৰ প্ৰস্তুত কৰে। টেবিলৰ ওপৰত বা কার্পেটৰ ওপৰত সাতবিধ খাদ্য বস্তু সজাই থয়। প্ৰতিটো বস্তুৰে একোটাকৈ প্ৰতীকি অৰ্থ আছে। সাত বিধ খাদ্যৰ কাষত পবিত্ৰ কোৰান আৰু হাফেজৰ কবিতা পুথি ৰাখে।  এইবোৰৰ লগতে সিহঁতে খাদ্য বস্তুৰ সম্ভাৰত মুদ্ৰা, কণী, গাখীৰ, গোলাপজল, ভেটফুল আদি ৰাখে। নৈবেদ্যৰ কাষত এখন আইনা ৰখা হয়। আইনাৰ দুয়োকাষে মমবাতি জ্বলোৱা হয় পৰিয়ালৰ প্ৰতিটো শিশুৰ বাবে।

এনেদৰে ইৰাণীসকলে সিহঁতৰ নৱবৰ্ষ অতি জাকজমকতাৰে পালন কৰে।

পাৰস্যৰ এটা কথাই লিখকক বৰকৈ আকৰ্ষণ কৰিছিল। সেয়া  হ’ল অসমীয়া ভাষাত ব্যৱহাৰ হোৱা ফাৰ্চী শব্দ। অতীতত কোনো ব্যক্তিয়ে সুদূৰ পাৰস্যৰ পৰা কিছুমান ফাৰ্চী শব্দ ভাৰতৰ উত্তৰ-পূৱত থকা অসমত বিলাই দিছিল।  উদাহৰণস্বৰূপে কেঁচী, দোৱাত, চিয়াঁহী, চিঁচা আদি শব্দবোৰ ফাৰ্চী শব্দ যিবোৰ অসমীয়াসকলে দৈনন্দিন জীৱনত ব্যৱহাৰ কৰে। এই শব্দবোৰ বিদেশী বুলি নজনাকৈয়ে অসমীয়াসকলে নিজৰ বুলি ব্যৱহাৰ কৰি আছে।

ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীৰ ভ্ৰমণ কাহিনী ‘পাৰস্যত এভূমুকি’

ইয়াৰ পিছত লিখকে ইৰাণৰ এগৰাকী নাৰীবাদী সংগ্ৰামীৰ বিষয়ে কৈছে। তাইৰ নাম শ্বিৰীণ ইবাদি। তাই  ইৰাণৰ কঠোৰ পন্থীসকলৰ বিৰুদ্ধে জীৱনজোৰা সংগ্ৰাম কৰিছিল।  তাইক চৰকাৰী কামৰ পৰা বঞ্চিত কৰা হৈছিল আৰু মহিলাই মুৰ ঢাকি লোৱা  কাপোৰ ‘হিজাব’ পৰিধান কৰিবলৈ জোৰ দিয়া হৈছিল।  তেনে এটা কঠিন পৰিৱেশত তাই এটা অত্যুৎসাহী পদক্ষেপ লৈছিল মানৱ অধিকাৰ ৰক্ষাৰ বাবে। তেওঁ উৎপীড়িত লোকৰ হকে যুঁজিছিল- য’ত মহিলাক ধৰ্ষণ কৰা হৈছিল, শাসন বিৰোধী যুৱকক শাস্তি দিয়া হৈছিল, পতীয়ে পত্নীক বেয়া ব্যৱহাৰ কৰিছিল। মানৱ অধিকাৰ প্ৰতিষ্ঠাৰ বাবে কৰা  সংগ্ৰামৰ স্বীকৃতি হিচাপে তাই নোবেল  বঁটা লাভ কৰে ।

এনেদৰে লিখক ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীয়ে ‘পাৰস্যত এভূমুকি’ নামৰ ভ্ৰমণ কাহিনীটোত ইৰাণৰ বিষয়ে এক মনোৰম বৰ্ণনা দাঙি ধৰিছে। 0 0 0.

ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীৰ ভ্ৰমণ কাহিনী ‘পাৰস্যত এভূমুকি’ 

বি. দ্র.ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীৰ ভ্ৰমণ কাহিনী ‘পাৰস্যত এভূমুকি’–এক বিশ্লেষণাত্মক অধ্যয়ন | Rathindranath Goswami Parasyat Abhumukiৰচনাটি ৰাব্বি মছৰুৰ ৰচিত ‘নির্বাচিত অসমীয়া  প্রবন্ধ সমালোচনা গ্রন্থৰ   পৰা লোৱা হৈছে

ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামীৰ ভ্ৰমণ কাহিনী ‘পাৰস্যত এভূমুকি’

ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত  কেইখনমান গ্রন্থ:

Some Important Books for Students:

  1. Advertisement Writing
  2. Amplification Writing
  3. Note Making
  4. Paragraph Writing
  5. Notice Writing
  6. Passage Comprehension
  7. The Art of Poster Writing
  8. The Art of Letter Writing
  9. Report Writing
  10. Story Writing
  11. Substance Writing
  12. School Essays Part-I
  13. School Essays Part-II
  14. School English Grammar Part-I
  15. School English Grammar Part-II..

অতিৰিক্ত অনুসন্ধান:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here