Home Biographies ৰাধাকান্ত দেউৰী | Radhakanta Deori

ৰাধাকান্ত দেউৰী | Radhakanta Deori

0

ৰাধাকান্ত দেউৰী | Radhakanta Deori

ৰাধাকান্ত দেউৰী  Radhakanta Deori

ৰাধাকান্ত দেউৰী | Radhakanta Deori

ৰাধাকান্ত দেউৰী (Radhakanta Deori) আছিল অসমৰ দেউৰী সম্প্ৰদায়ৰ এজন সমাজকৰ্মী, শিক্ষাবিদ আৰু গৱেষক-লেখক। তেওঁৰ জন্ম হয় ১৯৩১ চনৰ জুন মাহৰ ১ তাৰিখে লক্ষীমপুৰ জিলাৰ বাঁহগড়া দেউৰী গাঁৱত। তেওঁৰ পিতৃৰ নাম আছিল আদিচন দেউৰী আৰু মাতৃৰ নাম তাইবা দেউৰী। পিতৃ-মাতৃৰ একমাত্ৰ পুত্ৰ ৰাধাকান্ত দেউৰীৰ তিনিগৰাকী বায়েক-ভনীয়েক আছিল। আৰ্থিক দৈন্যতাৰ বাবে দেউতাকে বিদ্যালয়ত নামভৰ্তি কৰি দিব নোৱাৰত তেওঁ নিজে লোকৰ পৰা কিতাপ, ফলি খুজি আনি নিজ গাঁৱৰ ১১ নং মৰনৈ প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ত শিক্ষা জীৱন আৰম্ভ কৰিছিল। আৰ্থিক কষ্টৰ মাজেৰে পঢ়া-শুনা কৰি সুখ্যাতিৰে মেট্ৰিক পাছ কৰি যোৰহাটৰ জে. বি. কলেজত  কলেজীয়া জীৱন আৰম্ভ কৰে আৰু  ১৯৫৮ চনত বি. এ. ডিগ্ৰী লাভ কৰে। ১৯৫৯ চনত শিৱসাগৰ চৰকাৰী উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত সহকাৰী শিক্ষক হিচাপে  চাকৰিত সোমায়। যোৰহাটলৈ আহি বি. টি. পাছ কৰে। ১৯৮৫ চনত তেওঁ শদিয়াৰ চপাখোৱা চৰকাৰী উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত সহ-শিক্ষক হিচাপে যোগদান কৰে।

জনগোষ্ঠীয় তথা অসমীয়া ভাষা-সাহিত্যলৈ ৰাধাকান্ত দেউৰীৰ অৱদান অপৰিসীম। তেওঁ এজন স্বল্পভাষী তথা দেউৰী ভাষা-সংস্কৃতিৰ গৱেষক পণ্ডিত আছিল। বিভিন্ন কাগজ-পত্ৰ, আলোচনী আদিত তেওঁৰ লেখা সিঁচৰতি হৈ আছে। দেউৰী ভাষাৰ জৰিয়তে অসমীয়া ভাষা¸-সাহিত্যলৈ অনেক অৱদান আগবঢ়াই থৈ যোৱা দেউৰীদেৱৰ গ্ৰন্থসমূহ ‘দেউৰী চ্চুবিঁব’ (দেউৰী অভিধান), ‘চ্চিবাঁ জিমচাঁয়া চ্চুবিঁব’ (আধুনিক দেউৰী শব্দকোষ) দুখন প্ৰধান। ইয়াৰে দ্বিতীয়খন গ্ৰন্থ ত্ৰি-ভাষিক (দেউৰী, অসমীয়া, ইংৰাজী)। এইখন দেউৰী ভাষাৰ পূৰ্ণাঙ্গ অভিধান। ‘দেউৰী শব্দ সম্ভাৰ’ তেখেতৰ অন্যতম সংযোজিত পুথি। ০ ০ ০

Read More: বিশ্ব ব্যক্তি পৰিচয়

বি. দ্র. উক্ত ৰচনাটি ৰাব্বি মছৰুৰ ৰচিত ‘বিশ্ব ব্যক্তি পৰিচয়’ গ্রন্থৰ অন্তর্গত।

 

ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত  কেইখনমান গ্রন্থ:

Some Important Books for Students:

  1. Advertisement Writing
  2. Amplification Writing
  3. Note Making
  4. Paragraph Writing
  5. Notice Writing
  6. Passage Comprehension
  7. The Art of Poster Writing
  8. The Art of Letter Writing
  9. Report Writing
  10. Story Writing
  11. Substance Writing
  12. School Essays Part-I
  13. School Essays Part-II
  14. School English Grammar Part-I
  15. School English Grammar Part-II..

অতিৰিক্ত অনুসন্ধান:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here