আধুনিকতা আৰু বিহু । Modernity in Bihu

0

আধুনিকতা আৰু বিহু । Modernity in Bihu

আধুনিকতা আৰু বিহু । Modernity in Bihu

আধুনিকতা আৰু বিহু । Modernity in Bihu

আধুনিকতা আৰু বিহু

বিহু অসমৰ অকল জাতীয় উৎসৱেই নহয়, ই অসমৰ পৰিচয়, সত্বা আৰু সংস্কৃতিৰ এৰাব নোৱাৰা অংগ। বিহু উৎৱসটি ইতিহাসৰ কোনটো যুগত জন্ম গ্ৰহণ কৰিছিল তাৰ কোনো হদিচ পাবলৈ নাই। কিন্তু এই উৎসৱ যে অতি প্ৰাচীন কালৰ পৰা অসমত পৰম্পৰাগতভাৱে আৰু অতি উদ্যমৰ সৈতে পালন কৰা হৈ আছে তাত কোনো সন্দেহ নাই। বিহু উৎসৱৰ পালন কৰা সময়,  ধৰণ আৰু বৈশিষ্ট্য অনুধাৱন কৰিলে দেখা যায় ই এক কৃষিভিত্তিক উৎসৱ আৰু কৃষিৰ ওপৰত ভিত্তি কৰিয়েই এই উৎসৱৰ জন্ম হৈছিল। 

বিংশ শতাব্দীৰ প্ৰায় শেষাৰ্ধলৈকে বিহু উৎসৱটি পূৰাপুৰিভাৱেই এক কৃষি আৰু চহা উৎসৱ আছিল। ডেকা গাভৰুয়ে মুকলি পথাৰত বোকা-পানীৰ মাজত বিহু উৎসৱ অকৃত্তিমভাৱে পালন কৰিছিল। কিন্তু সময় বাগিৰ যোৱাৰ লগে লগে মানুহৰ জীৱন-শৈলী, মূল্যবোধ, অভিৰুচি আদিৰ সলনি হ’বলৈ ধৰে। আধুনিকতাৰ বতাহে অসমীয়াৰ বাপতিসাহোন বিহুকো চুই গৈছে আৰু ই দ্ৰুত গতিত ই আধুনিকতাৰ পিনে গতি লৈছে।

বিহুয়ে আধুনিকতাৰ ৰূপ লোৱাৰ আগতে ইংৰাজ শাসন কালত অসমৰ কিছুসংখ্যক প্ৰভাৱশালী ব্যক্তিয়ে বিহুত ডেকা-গাভৰুৰ নাচ অশ্লীল বুলি অভিযোগ কৰি ইয়াক নিষিদ্ধ কৰিবলৈ ইংৰাজ চৰকাৰৰ ওচৰত আবেদন জনাইছিল। উদাহৰণ স্বৰূপে হলিৰাম ঢেকীয়াল ফুকন, কমলাকান্ত ভট্টাচাৰ্য, গুণাভিৰাম বৰুৱা আদি ব্যক্তিসকলে বিহুৰ বিৰুদ্ধে কাকত-আলোচনীত লিখা-মেলা কৰিছিল। ১৮৯৮ চনত বুদ্ধিন্দ্ৰনাথ ভট্টাচাৰ্যদেৱে বিহু উৎসৱটি ৰদ কৰিবলৈ ইংৰাজ চৰকাৰক পৰামৰ্শ আগবঢ়াইছিল। চৰকাৰেও বিভিন্ন ব্যক্তিৰ বিহু বিৰোধী আলোচনা আৰু লিখা-মেলাবোৰৰ বিষয়ে গম পাই  বিহুক সম্পূৰ্ণ নিষিদ্ধ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয়। অৱশ্যে কেইজনমান মুষ্টিমেয় ব্যক্তিৰ বাহিৰে সৰ্বসাধাৰণ ৰাইজ বিহুৰ পক্ষে আছিল। বিহুৰ বিৰুদ্ধে কৰা প্ৰৰোচনামূলক আলোচনাৰ বিষয়ে গম পাই সেই সময়ৰ কেইজনমান ব্যক্তিয়ে ৰাইজৰ লগত সমূহীয়াভাৱে এই বিষয়ে আলোচনা কৰে। আলোচনাৰ সিদ্ধান্ত মৰ্মে নগাওঁৰ ঢুলীয়া মইমত টাটিঙা হাজৰিকা নামৰ এজন ব্যক্তিয়ে এটা বিহুৱা দল সাজু কৰি একমাত্ৰ নাচনী হিচাপে নিজৰ ভনীয়েক চেনিমাইক লগত লৈ গুৱাহাটীলৈ যায় আৰু ইংৰাজ চাহাবৰ আগত বিহু মাৰি দেখুৱায়। সেই বিহু চাই চাহাবে তাত একো অশ্লীলতা দেখা নাপাই ভূয়সী প্ৰশংসা কৰে আৰু ধন্যবাদ দিয়ে । আনকি ইংৰাজ চাহাব গৰ্ডনে  বিহুৰ সমৰ্থনত কাকতত প্ৰবন্ধ লিখে। ফলত বিহু উৎসৱ নিষিদ্ধ কৰাৰ চৰকাৰী সিদ্ধান্ত ৰদ হয়। 

১৯৪১ চনত পোনপ্ৰথমবাৰৰ বাবে মহেশ্বৰ নেওগ আৰু কেইজনমান ব্যক্তিৰ উদ্যমত  শিৱসাগৰৰ মঞ্চত বিহু প্ৰদৰ্শন কৰা হয় আৰু ১৯৫১ চনত ৰাধাগোবিন্দ বৰুৱাৰ পৃষ্ঠপোষকতাত গুৱাহাটীত বিহু সন্মিলনৰ আয়োজন কৰা হয়। তেতিয়াৰ পৰা বিহু ক্ৰমান্বয়ে মুকলি আকাশৰ তলৰ পৰা চহৰৰ মঞ্চ দখল কৰাত লাগে। বৰ্তমান মঞ্চ বিহুৱে সমগ্ৰ অসমজুৰি অভূতপূৰ্ব জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰা দেখা গৈছে। ইয়াৰ বিপৰীতে কৃষি উৎসৱ বিহুয়ে আগৰ সৰলতা, প্ৰাকৃতিকত্ব, চহা ৰূপ আদি  বৈশিষ্ট্য হেৰুৱাই আছে। আনকি মঞ্চ বিহুত পৰম্পৰাগত থলুৱা নাচৰ লগতে বিদেশী নাচৰ ঠাঁচও যোগ হৈ আছে। চহৰৰ কোনো কোনো বিহুত থলুৱা বাদ্য-যন্ত্ৰৰ লগতে পাশ্চাত্য বাদ্যযন্ত্ৰৰ ব্যৱহাৰো হৈ আছে। এইবোৰ অসমীয়াৰ বাপতি সাহোন বিহুৰ বাবে সুভ লক্ষণ নে অশুভ লক্ষণ সেয়া চিন্তাৰ বিষয়। আমি ভয় কৰো সময়ত বিহু গীত পশ্চিমীয়া পপ সংগীত আৰু ফ্রান্সৰ বল ডেন্সৰ ঠাঁচ লাভ কৰি বিহুৰ অসমীয়াত্ব, মৌলিক ৰূপ আৰু তাৎপৰ্য হেৰুৱাই পেলাব! ০ ০ ০.

আধুনিকতা আৰু বিহু

বিঃদ্রুঃ উক্ত  ‘আধুনিকতা আৰু বিহু । Modernity in Bihu’ ৰচনাটি ৰাব্বি  মছৰুৰ ৰচিত ‘বিবিধ‘ শিৰোনামৰ গ্রন্থৰ অন্তর্গত। আধুনিকতা আৰু বিহু

ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত  কেইখনমান গ্রন্থ:

Some Important Books for Students:

  1. Advertisement Writing
  2. Amplification Writing
  3. Note Making
  4. Paragraph Writing
  5. Notice Writing
  6. Passage Comprehension
  7. The Art of Poster Writing
  8. The Art of Letter Writing
  9. Report Writing
  10. Story Writing
  11. Substance Writing
  12. School Essays Part-I
  13. School Essays Part-II
  14. School English Grammar Part-I
  15. School English Grammar Part-II..

অতিৰিক্ত অনুসন্ধান:

বিবিধ । ৰাবিব মছৰুৰ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here