জন্তু প্ৰেম | Love for Animal

0

জন্তু প্ৰেম | Love for Animal

জন্তু প্ৰেম Love for Animal

জন্তু প্ৰেম Love for Animal

জন্তু প্ৰেম

বৰুণ এজন প্ৰকৃতিপ্ৰেমী। তেওঁৰ জন্তুপ্ৰেম সৰ্বজনবিদিত। তেওঁৰ বয়স মাত্ৰ ওঠৰ। দুই বছৰ আগতে তেওঁৰ পশু চিকিৎসক পিতৃৰ সহায়ত তেওঁ ’এনিমেল লাভাৰ্চ’ (জন্তুপ্ৰেমী) নামেৰে এটি সংগঠনৰ সৃষ্টি কৰিছে। তেওঁৰ সংগঠনৰ সভ্যসকল হৈছে পশু শল্য-চিকিৎসক, জন্তু কৰ্মী, স্বেচ্ছাসেৱক আৰু ল’ৰা-ছোৱালীসকল। সিহঁত সকলো যত্নশীল ব্যক্তি।

বৰুণে অনুভৱ কৰে যে তেওঁ সেইবোৰ জন্তুৰ কান্দোন শুনিবলৈ পায় যিবোৰ জন্তুয়ে মানুহৰ ভাষাত যোগাযোগ কৰিব নোৱাৰে। তেওঁ মাতৃহীন মেকুৰী পোৱালিৰ যন্ত্ৰণাদায়ক মেউ-মেউ বুজিব পাৰে। গধুৰ বোজা বহন কৰা সময়ত থৰক্‌-বৰক কৰা গাধৰ কষ্ট তেওঁ দেখি উদ্বিগ্ন হয়। যেতিয়া তেওঁ হেৰুৱাই যোৱা কুকুৰ পোৱালিৰ পেন-পেন কান্দোন শুনে তেতিয়া  তেওঁ শোকাতুৰ হৈ পৰে আৰু যেতিয়া কোনো জন্তু কোনো গাড়ীৰ দ্বাৰা আঘাতপ্ৰাপ্ত হয় তেতিয়া তেওঁৰ মন দুঃখেৰে ভৰি পৰে। তেওঁ অনাই-বনাই ঘূৰি ফুৰা বাটৰ জন্তুবোৰক ঘৰলৈ লৈ যায় আৰু সিহঁতক খুওৱায় কাৰণ সেইবোৰো হাড় আৰু ছাল থকা জীৱ।

বৰুণৰ সংগঠনটোৰ প্ৰতিজন সদস্যই বাটৰ জন্তুবোৰক ধৰি আনি সিহঁতৰ খাদ্য, ঔষধ আৰু টীকাকৰণ কৰি যত্ন লয়। গ্ৰীষ্মৰ দিনত সিহঁতে বাটৰ জন্তুবোৰৰ কাৰণে আনকি বহুতো মাটিৰ তৈয়াৰী পানীৰ পাত্ৰ সুবিধাজনক স্থানত স্থাপন কৰে। ই কুকুৰ, মেকুৰী, চৰাই, পৰুৱা আদি জীৱবোৰৰ তৃষ্ণা নিবাৰণ কৰে।

যোৱা বছৰ জুলাই মাহত, বৰুণৰ সংগঠন ‘জন্তু প্ৰেমী’য়ে এটি মহান কাম কৰিছিল। সেই সময়ত অসমত বানপানী আছিল। বৰ্দ্ধিত পানী কাজিৰঙাৰ জন্তুবোৰৰ প্ৰতি ভাবুকিস্বৰূপ হৈ পৰিছিল। বহুতো গড়, হৰিণ আৰু হাতী বানপানীত আবদ্ধ হৈ পৰিছিল। গড়ৰ পোৱালিবোৰ সিহঁতৰ মাকৰ পৰা বিচ্ছিন্ন হৈ পৰিছিল। নিজকে উদ্বাৰ কৰিবলৈ সিহঁত যিহেতু অতি সৰু আছিল সেয়ে সিহঁতে সহজতে আবদ্ধ হৈ পৰিছিল। ‘জন্তুপ্ৰেমী’ৰ কিছুসংখ্যক সদস্যই কাজিৰঙালৈ গৈছিল আৰু বানপানীৰ পৰা তেনে দুটা পোৱালি উদ্ধাৰ কৰিছিল। সিহঁতে গাঁৱৰ লোকসকলৰ সহায়ত কামটো কৰিছিল আৰু সেইবোৰক পুনৰ সংস্থাপন কেন্দ্ৰলৈ পঠিয়াই দিছিল। ‘জন্তুপ্ৰেমী’ৰ দুজন চিকিৎসক সদস্যই চাৰিটামান আঘাতপ্ৰাপ্ত হগ হৰিণ উদ্বাৰ কৰিছিল আৰু সিহঁতক চিকিৎসা কৰিছিল। হগ হৰিণবোৰেও বানপানীৰ সময়ত আটাইতকৈ বেছি দুৰ্যোগ ভূগ কৰে। সিহঁতে নিৰাপদ স্থান বিচাৰি সঘনে ৰাস্তা পাৰ হয়। ৰাস্তা পাৰ হোৱাৰ সময়ত সিহঁতৰ কিছুমানে যানবাহনৰ দ্বাৰা আঘাতপ্ৰাপ্ত হয়।

প্ৰতিবছৰ ‘জন্তুপ্ৰেমী’ সংগঠনৰ সদস্যসকলে অসমৰ বিভিন্ন বানপানী প্ৰভাৱিত অঞ্চলত বানপানী পূৰ্ব-সচেতনতা শিবিৰৰ আয়োজন কৰে। সিহঁতৰ পৰিকল্পনা হৈছে স্থানীয় সম্প্ৰদায়ৰ লোকসকলক কিদৰে জৰুৰী অৱস্থাৰ মোকাবিলা কৰিব লাগে, জীৱ-জন্তুক পৰিচালনা কৰিব লাগে আৰু কিদৰে প্ৰাথমিক চিকিৎসা গ্ৰহণ কৰিব লাগে তাৰ প্ৰশিক্ষণ দিয়া। এইদৰে স্থানীয় সম্প্ৰদায়ৰ লোকসকলে বন বিভাগৰ লোকসকলৰ উদ্বাৰ অভিযানৰ দল অহাৰ আগলৈকে কিদৰে বিপদত পৰা জীৱজন্তুক সেই স্থানতে শান্ত ৰাখিব লাগে আৰু কি পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰিব লাগে সেইবোৰৰ বিষয়ে উচিত শিক্ষা লাভ কৰে। বিশেষকৈ হগ হৰিণবোৰে ‘কেপশ্বাৰ মায়োপ্যাথী’ ৰোগত দুৰ্যোগ ভোগ কৰে। যদি সিহঁতক অযথাযথভাৱে ধ’ৰা হয় আৰু ব্যৱহাৰ কৰা হয় তেন্তে সিহঁত মৰি যায়। গতিকে তেন্তে জন্তুবোৰক যথাযথ যত্ন লোৱাৰ বাবে প্ৰশিক্ষণৰ প্ৰয়োজন হয়।

সম্প্ৰতি ‘জন্তুপ্ৰেমী’ সংগঠনৰ সদস্যসকল সিহঁতৰ জন্তু উদ্বাৰ কৰা কামৰ বাবে বিখ্যাত আৰু জনাজাত হৈছে। জীৱ-জন্তুৰ প্ৰতি ইমান আবেগিক হোৱা বাবে সকলোৱে সিহঁতক প্ৰশংসা কৰে। এতিয়ালৈকে সিহঁতে আঘাতপ্ৰাপ্ত ৪৫ টা বাটৰ কুকুৰ, ১৫ টা শহাপশু, ২০ টা মেকুৰীৰ পোৱালি, ১০ টা কপৌ আৰু ২৫ টা ঘৰচিৰিকা চৰাই প্ৰতিপালন কৰিছে।  এইদৰে সিহঁতে এটা ডাঙৰ পৰিয়ালত পৰিণত হৈছে। স্বেচ্ছাচাৰী সদস্যসকল আৰু জন্তুকৰ্মীসকলে কুকুৰবোৰৰ কাৰণে প্ৰতিদিন খাদ্য প্ৰস্তুত কৰে। সিহঁতে জন্তুবোৰ আৰু সিহঁতৰ আশ্ৰয়স্থলো পৰিস্কাৰ কৰে।  সিহঁতে কপৌ আৰু ঘৰচিৰিকা চৰাইবোৰৰ বাবে বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ শস্য, মেকুৰীৰ পোৱালিবোৰৰ বাবে গাখীৰ আৰু শহাপশুবোৰৰ বাবে সজীৱ ফল-মূল আৰু শাক-পাচলিৰ যোগান ধৰে।

সংগঠনটোৰ সদস্যসকলৰ এক প্ৰশংসনীয় কাম হৈছে ইয়াৰ প্ৰতিজন সদস্যই সিহঁতৰ নিজ নিজ ঘৰত জীৱ-জন্তুবোৰৰ বাবে এক যত্নশীল পৰিৱেশৰ সৃষ্টি কৰিছে।  সিহঁতৰ পৰিয়ালৰ সদস্যসকলেও বাটৰ জীৱ-জন্তুবোৰক খুওৱাবলৈ চেষ্টা কৰে আৰু জীৱজন্তু আৰু চৰাইবোৰৰ তৃষ্ণা নিবাৰণ কৰাৰ বাবে পানীৰ চৰিয়া ৰাখে।

‘জন্তুপ্ৰেমী’সকলে বিভিন্ন দাতব্য নিধি, শুভাকাংক্ষী, ভাৰতৰ জন্তু কল্যাণ বোৰ্ড ইত্যাদিৰ পৰা দান-বৰঙণি সংগ্ৰহ কৰে। এ ডব্লিউ বি আই য়ে সিহঁতক জীৱ-জন্তুৰ আশ্ৰয়, পানীৰ পাত্ৰ, জীৱজন্তুৰ ঔষধ ক্ৰয়, অন্যান্য সা-সঁজুলি আৰু জন্তুৰ বাবে এম্বুলেঞ্চ ক্ৰয় আৰু প্ৰতিপালনৰ বাবে আৰ্থিক সাহাৰ্য প্ৰদান কৰে। বিশেষকৈ প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ যেনে-বানপানী, বনজুই আদিৰ সময়ত গৃহপালিত আৰু বাটৰ জীৱ-জন্তুৰ সুৰক্ষা আৰু যত্নৰ প্ৰয়োজন। ইয়াৰ উপৰিও, পথ দুৰ্ঘটনা আৰু বেমাৰৰ বাবে জন্তুবোৰে সঘনে আঘাতপ্ৰাপ্ত আৰু বিকলাংগ হয়। তেনে ক্ষেত্ৰত ‘জীৱ-জন্তুপ্ৰেমী’সকলে জন্তুবোৰৰ যত্ন লোৱৰ বাবে সিহঁতৰ জন্তুৰ বাবে থকা এম্বুলেঞ্চ পঠিয়াই দিয়ে। ০ ০ ০.

 

বিঃদ্রুঃ উক্ত ‘জন্তু প্ৰেম | Love for Animal’ ৰচনাটি ৰাব্বি  মছৰুৰ ৰচিত ‘বিবিধ‘ শিৰোনামৰ গ্রন্থৰ অন্তর্গত।

ৰাব্বি মছৰুৰ  ৰচিত  কেইখনমান গ্রন্থ:

Some Important Books for Students:

  1. Advertisement Writing
  2. Amplification Writing
  3. Note Making
  4. Paragraph Writing
  5. Notice Writing
  6. Passage Comprehension
  7. The Art of Poster Writing
  8. The Art of Letter Writing
  9. Report Writing
  10. Story Writing
  11. Substance Writing
  12. School Essays Part-I
  13. School Essays Part-II
  14. School English Grammar Part-I
  15. School English Grammar Part-II..

অতিৰিক্ত অনুসন্ধান:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here